Yeşil Dönüşüm İle Milyar Dolarlık Tasarruf Sağlanabilir

trabzon daire

trabzon daire

2014 yılı sonuna kadar İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak 200 bin bina yerine enerji tasarrufu sağlayan, çevre dostu binalar inşa edilmesi halinde ortalama yüzde 20 enerji, yüzde 30 su tüketimi, yüzde 40 katı atık ve yüzde 30 karbon emisyonu konusunda tasarruf sağlanabilir..

Marmara Depremi’nin 14. yıl dönümünde Türkiye, mevcut riskli yapı stoğunu yıkarak yerine daha güvenli konutlar inşa etmek amacıyla kentsel dönüşüm projesini başlattı.
Yeşil bina danışmanı Altensis’in kurucularından ve Projeler Koordinatörü Emre Ilıcalı, bu seferberliğin tek amacının sadece binaları daha sağlam hale getirmek olmaması uyarısında bulundu.
Ilıcalı, “Kentlerimizi dönüştürme konusunda harcayacağımız eforla aynı zamanda,  daha yeşil, çevreye zarar vermeyen, enerjiden tasarruf eden yeni yaşam alanlarını da ortaya koyabilme fırsatına sahibiz. Türkiye dikkatli bir planlama ile milyarlarca doları tasarruf edebileceği bu tarihi fırsatı kaçırmamalıdır” dedi.
‘Görüntü değişecek’
Ilıcalı, beklenen deprem riskinin büyüklüğü nedeniyle dönüşüm projelerinin sayılarının artmasının beklendiğini belirterek, “Söz konusu projeler tasarım olarak da kentlerin yüzünü değiştirecek. Dolayısıyla dönüşüm projelerinin tasarım rehberleri aslında kentleri geleceğe taşıyan kılavuzlardır” diye konuştu.
Ilıcalı, bu nedenle geleceğe uzanan Türkiye’nin tasarım rehberlerinin kriterleri arasında çevreci- kriterlerin mutlaka olması gerektiğini savundu.
Dönüşümde uluslararası yeşil bina değerlendirme sistemlerinin bir tasarım rehberi gibi kullanılmasının avantaj getireceğini anlatan Ilıcalı, şöyle konuştu:
200 bin bina yıkılacak
“2014 sonuna kadar sadece İstanbul’da 200 bin binanın yıkılarak yeniden yapılması öngörülüyor. Yeşil binaların son yapılan uluslararası çalışmalar sonucunda enerji tüketiminde ortalama yüzde 20, su tüketiminde yüzde 30 ve katı atıkların azaltılmasında yüzde 40’ a ve Karbon emisyonlarının azaltılmasında yüzde 30’a varan iyileştirmeler sağladığı tahmin ediliyor.”
Ilıcalı, “Bu bağlamda tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm sürecinde yapılacak Yeşil bina ve altyapı uygulamaları sayesinde edilebilecek tasarrufun milyar dolarlar seviyesine ulaşabileceği öngörülebilir” diye ifade etti.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: