Yaylalar birbirine bağlanacak

trabzon daire

trabzon daire

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Yeşilyol projesini vurgulayarak yaylalar birbirine bağlanacak dedi.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, yatırımların incelenmesi ve değerlendirilmesi kapsamında Çaykara ilçesini ziyaret etti. Vali’yi ilçede Çaykara Kaymakamı Musa Üçgül, İlçe Belediye Başkanı Namık Kemal Gedikoğlu ve vatandaşlar karşıladı. Beraberinde ilden bazı daire amirlerinin de bulunduğu Vali Kızılcık, Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda, ilçe kaymakamı belediye başkanı belde belediye başkanı köy ve mahalle muhtarları sivil toplum kuruluş temsilcileri siyasi parti başkanları ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Vali Kızılcık toplantı öncesi şehir merkezinde tur atarak vatandaşlarla sohbet edip, hal hatırlarını sorarak onların dertlerini dinledi. Bir çay ocağında oturarak halkla birlikte çay içti. Yaklaşık yarım saat süren bu ziyarette vatandaşta esnafın valiyi yanlarında görmenin ve onunla sohbet etmenin mutluluğu gözlendi.

Daha sonra toplantı salonundakilere hitap eden Vali Kızılcık ilçedeki yatırımların değerlendirilmesi ve yeni yapılacak yatırımlar hakkında geniş bilgiler verdi. Salondakilere söz veren Vali Kızılcık söz alanları tek tek dinleyip not aldı. Söz alan bazı muhtar ve il genel meclis üyeleri bu dönem ilçelerine çok önemli yatırımlar yapıldığını ifade ederek, başta başbakan olmak üzere devlet yetkililerine ve Valiye teşekkür ettiler. Söz alan Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün, turizm beldesine gösterilen hassasiyet ve yapılan yatırımları dile getirerek, “Hizmet yaptığım 4 yıl içersindeki tüm toplantılarda sıkıntılarımı ifade ediyordum. Şimdi ise sevincimi ifade ediyorum. Beldeme destek veren tüm yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Almış olduğu notlar üzerinde değerlendirmeye devam eden Vali Kızılcık, “İnsanımıza daha iyi hizmet edebilmek için bizler bu mevkilere getiriliyoruz. Devletimiz, devlet-vatandaş kaynaşmasını gerçekleştirerek onların sorunlarını çözmeye çalışıyor. Sorunlar hayat devam ettiği sürece olacaktır ve biz de bunlarla mücadeleye devam edeceğiz. Devletimiz vatandaşının en az sorunla mutlu bir hayat sürmesi için maddi ve manevi anlamda kaynaklarını seferber etmiş durumdadır. Avrupa ülkeleri krizle boğuşurken, biz devlet-millet kaynaşması ile üreten bir toplum olarak bu krizi çok az hissettik. Dünyada ülkemiz bu konuda en başarılı ülkeler arasında bulunmaktadır” dedi.

KÖYDES İle Sorunları Hızlı Bir Şekilde Aşmaya Çalışıyoruz

2023 hedeflerini gerçekleştirmek için daha çok çalışılması gerektiğinin altını çizen Vali Kızılcık, “Kişi başına düşen milli geliri 11 bin dolardan 25 bin dolara çıkarmak istiyorsak çok çalışmalıyız. Çaykara insanı bunu başarıyor. Çaykara millete ve devlete yetiştirdiği çok değerli insanlarıyla bilinir. Eksiklikleriniz olabilir, ama kendimize haksızlık etmeyelim. Sorunlarını el birliği ile aşacağız. Buradaki sorunları istediğimiz oranda çözemiyorsak bunun en büyük nedeni maalesef zor arazi koşullarıdır. Eğitim-sağlık-spor ve diğer alanlarda çalışmalar yapılıyor. Turizm bölgemiz için çok önemlidir. Turizm ile geçinen ve kalkınan çok önemli ülkelerin olduğunu çok iyi biliyoruz. Çaykara olarak en güçlü yanımız ne ise onu kullanmalıyız. Köylerimizde muhtarlarımız tek tek sorunlarını aktardı. Yol ve su problemi ön sırada geliyor. KÖYDES ile bu sorunları aşmaya çalışıyoruz. Yapılan yollar çok sert kış koşulları nedeniyle kısa bir süre sonra bozulabiliyor. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Yapılan yolun korunması için herkes gereğini yerine getirmelidir. Vatandaşın vergisini harcayarak bu hizmetleri yaptığımızı asla unutmayalım. Alın teri ile çalışarak vergisini veren vatandaşımızın parasıdır. Burada kul hakkı vardır. Yapılan yatırımları bu manada değerlendirmek lazım. Coğrafyamızın külfetinin yanında bize sunduğu fırsatlar da vardır. Uzungöl beldemiz, Sultan Murat’ımız, Yente’miz, Demirkapı’mız, Soğanlımız gibi önemli yaylalarımız var. Buralara ulaşımı kolaylaştıracak imkanları sunmak çok da kolay değil. Bunu bir plan dahilinde çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Ev Pansiyonculuğuna Çok Önem Vermeliyiz

Gelen turizmlerin azımsanmayacak bir sayıya ulaştığını belirten Vali Kızılcık, “Alternatif turizm destinasyonlarının geliştirilmesi lazım. Uzungöl’de bir gün kalan turist yaylaları da görmek istiyor. Burada 10 gün konaklamak isteyen turist farklı yaylalarda gezmek ister. Bunun planını yapmamız lazım. Yaylalarımızdaki evleri restore ederek ev pansiyonculuğunu da geliştirmeliyiz. DOKA kanalıyla bunu sağlayabiliriz. Sadece otel sahipleri para kazanır diye bir yaklaşım doğru değil. Boş kalan evlerimizi kiraya vererek hem gelir elde ederiz, hem de daha fazla insanın buraya gelmesini sağlamış oluruz. Bu dağları bu ovaları beklemenin sadece külfetine katlanmaz aynı zamanda da nimetlerinden istifade etmiş oluruz. Organik ürün üreterek onlara sunarız ve o ürünleri üretenler de para kazanmış olur. 4 ay gibi kısa bir süre turizm yapmamış olur ve bunu yıla yaymayı başarırız. Turizm sezonunu uzatmak bizim elimizdedir. Sunacağımız hizmetlerin kalitesi ve bol seçenek ile bunu sağlayabiliriz. Turist sadece temiz hava almak ve yeşili görmek için değil, farklı etkinlikler içinde buraya gelebilirler” dedi.

Turizmden Herkes Kazanmalı

Kış turizminin de önünü açmamız gerektiğini söyleyen Vali Kızılcık, yakın bir zamanda Suudi Arabistan’a gideceklerini ve oradaki yatırımcılara burada gerçekleştirebilecekleri yatırımlar hakkında bilgiler vereceklerini ifade etti. Hayvancılığın desteklenmesi ile de sürdürülebilir kalkınmanın önünün açılacağını ifade eden Kızılcık, “Sadece turizm işletmecisi değil bundan yaylada havancılık yapan insanımız da kazanacaktır. Turizmi planlarken, tüm bölgeyi bir konsept içinde düşünürsek bundan hepimiz kazanırız” diye konuştu.

5 Milyon TL Ödenek

Yeşilyol projesine de vurgu yapan Vali Kızılcık, “Samsun’dan Sarp’a kadar olan mesafedeki yaylaları birbirine bağlamak için yolların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi çalışmaları sürüyor. Hedefimiz Rize ile bağlantımızı sağlamaktır. Yayla yolları birleştirilerek turizm potansiyelleri artırılacak. Siz ulaşımı kolaylaştırırsanız turisti burada çok daha rahat çekersiniz. Tabiî ki yapılanlar yeterli değildir. Vatandaşımız çok daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum” diyerek bu konuda Çaykara ilçemize 5 milyon ödenek tahsis edildiğini açıkladı.

Toplantıda Çaykara Kaymakamı Musa Üçgül ile Belediye Başkanı Namık Kemal Gedikoğlu do, birer brifing sunarak ilçelerinde yapılan ve yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgiler verdiler.

Trabzon Daire ve Emlak sektörü ile ilgili tüm haberler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: