Türkiye’de 4 milyon konuta ihtiyaç var!

trabzon daire

trabzon daire

Mimar ve Mühendisler Grubu Başkan Yardımcısı Kadem Ekşi Türkiye’deki konut ihtiyacına değindi. Ekşi, Dünya Gazetesi’ndeki Yorum/İnceleme köşesindeki yazısında Türkiye’de 4 milyon konuta ihtiyaç olduğunun altını çizdi…

Ülkemizdeki deprem gerçeğine karşı kentsel dönüşüm süreci hız kesmeden devam ediyor. Yeni bir ruh ve seferberlik anlayışı ile şehirlerimizdeki çöküntü alanları ayağa kaldınlıyor.

Burada tüm taraflar her kes için şehir konseptini öne çıkararak Türkiye’nin güven yüzünü oluşturmalıdır. 10’uncu beş yıllık kalkınma planına göre, 2014-2018 yıllarında şehirleşme, nüfus artışı, yenileme ve afetten kaynaklanan konut ihtiyacı toplam kentsel dönüşüm ve konut durum analizine göre, sağlıksız yapılaşma, eskiyen ve yıpranan yapı stoku, afet riskleri, hızlı nüfus artışı, değişen mekan tercihleri ile işlev ve değer kaybeden alanlann oluşması gibi faktörler, şehirlerde yapı ve alanlann dönüşüm ihtiyacını artırdı.

Riskli yapılann tespiti ve yenilenmesi konusunda görevlendirilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu yıl mayıs ayı itiban ile 19 ilde 46 farklı alanda 97 bin 300 yapıyı içeren, yaklaşık 610 bin kişinin yaşadığı 3 bin 876 hektar, dönüşüm alanı ilan edildi.

Plana göre, 2014-2018 yıllan arasında izlenecek politikalar şöyle: 1. Afet riski taşıyan alanlar başta olmak üzere üretim ve ortak kullanım alanlannda yüksek fayda ve değer üreten, büyüme ve kalkınmaya katkı sağlayan, mekân ile yaşam kalitesini yaygın şekilde artıran dönüşüm projelerine öncelik verilecek.

2. Kentsel dönüşüm projeleri, farklı gelir gruplarının yaşam alanlarını kaynaştıran, işyeri konut mesafelerini azaltan, şehrin tarihi ve kültürel birikimi ile uyumlu, sosyal bütünleşmeyi destekleyen yaklaşımla gerçekleştirilecek.

3. Kentsel dönüşümde ideal alan büyüklüğü ve bütünlüğü gözetilecek, planlama araçlarından en üst düzeyde yararlanılması sağlanacak. Plan ve projelerin niteliklerini, önceliklendirme, hazırlama, denetim ve yönetişim süreçlerini tanımlayan usul ve esaslar geliştirilecek.

4. Kentsel dönüşüm uygulamalarının finansmanında kamu harcamalannı asgariye indiren model ve yöntemler kullanılacak.

5. Kentsel dönüşüm projelerinde yenilikçi ve katma değer oluşturan sektörler, oluşturucu endüstriler ile yüksek teknolojili ve çevreye duyarlı üretimi destekleyen uygulamalara öncelik verilecek.

6. Dar gelirliler başta olmak üzere, halkın temel konut ihtiyacının daha yüksek oranda karşılanması için gerekli önlemler alınacak, barınma sorununa sağlıklı ve alternatif çözümler geliştirilecek.

7. Kamunun konut piyasasında yönlendirici, düzenleyici, denetleyici ve destekleyici rolü güçlendirilecek, alt yapısı hazır arsa üretimi hızlandırılacak.

Tüm bu süreç dikkatle incelendiğinde Türkiye’nin kalkınma ve büyümesinde ana lokomotif sektörlerden biri olan yapı ve inşa faaliyetleri büyüyecektir.

Burada insanımıza adaleti esas alan ayrıştıran bölen değil birleştiren mekansal tasarımları sunmalıyız. Türkiye’nin barış, huzur ve kalkınmasını hep birlikte başarmalıyız.

Mimar ve Mühendisler Grubu Başkan Yrd. Kadem Ekşi

Trabzon Daire ve Emlak sektörü ile ilgili tüm haberler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: