TOKİ, Aralık’ta 610 Bin Konut Rakamına Ulaştı

Gayrimenkul Zirvesi ‘ nde konuşan TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, TOKİ olarak 610 bin konut inşa ettiklerini açıkladı.. 

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’ nin (GYODER) düzenlediği “Gayrimenkul Zirvesi”nde TOKİ ‘nin çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, TOKİ’nin 2013 yılı Aralık ayı itibariyle toplam 610 bin konuta ulaştığını , 220 bin konut’un ise planlama aşamasına geldiğini açıkladı.
TOKİ projelerinde finansman temini için iki yol düşünüldüğünü belirten Şahin, şunları söyledi:
“Birincisi, arsa satış karşılığı gelir paylaşımı projeleri ile konut üreterek kaynak sağlamaktır. Bu çerçevede yaklaşık 86 bin konut üretilmiştir. Bu da toplam konut üretiminin içinde yüzde 15’lik bir orana tekabül etmektedir. Hasılat paylaşımı modeli olarak adlandırdığımız bu projelerden kamuya yaklaşık 17,9 milyar lira kaynak sağlanacaktır. Bunun 9,8 milyar lira tahsil edilmiştir. İkinci finansman temin yöntemi de, büyük şehir merkezlerinde Hazine’den bedeli karşılığında aldığımız değerli arazileri imarlı hale getirerek satışı ile kaynak sağlamak şeklinde olmuştur. Bu çerçevede alternatif uygulamalarla öncelikle ihtiyaç sahibi ve alt gelir grubu vatandaşlara ulaşılarak, kira öder gibi uzun vadelerde 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl gibi vadelerde ev sahibi olmaları sağlanmaktadır. Ürettiğimiz konutların yüzde 85’i sosyal konutlardan oluşmaktadır.”
TOKİ ile ilgili rakamlar paylaşan Şahin, şunları kaydetti:
“Bugün geldiğimiz noktada, 2013 yılı aralık ayı başı itibariyle 610 bin konut rakamına ulaşılmıştır. Ayrıca 220 bin konut da planlama aşamasına getirilmiştir. Kamu kuruluşlarıyla yapılan protokoller çerçevesinde ise 21 bin derslikli 940 okul, 13 Üniversite kampüsü, 964 spor salonu, yaklaşık 50 bin kapasiteli 143 yurt-pansiyon, 217 hastane 94 sağlık ocağı, 495 ticaret merkezi, 485 ibadethane, 41 kütüphane, 27 sevgi evi, 20 engelsiz yaşam merkezi, 95 kamu hizmet binası ve 14 stadyum projesi bulunmaktadır.
Trabzon Daire ve Emlak sektörü ile ilgili tüm haberler.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: