Resmi konut açıklaması

trabzon daire

trabzon daire

TBMM Resmi Konuta ilişkin yapılan açıklamada, Başkanlık Konutu için tüm yasal izinlerin alındığı ifade edilerek, “Resmi Konut yapılacak olan yer, Seğmenler Parkı sınırları dışında kalmakta olup, Seğmenler Parkı ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Seğmenler Parkının ve buradaki ağaçların zarar görmesi söz konusu değildir” denildi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Resmi Konutu olarak kullanılan yapı; 1984 yılından önce Yunan Sefareti olarak kullanılmış ve 3 Ocak 1984 tarihinde TBMM Başkanlığına tahsis edilmiştir. Bina, bodrum kat, zemin kat ve 1 normal kattan meydana gelmekte olup yaklaşık alanı 830 m2’dir. TBMM Başkanları bu mekânı genel olarak ikametgâh yerine, temsil ağırlama amacıyla kullanmaktadır” vurgusu yapılarak şöyle devam edildi:

“Mevcut binanın; yapısal ömrünü tamamlamış olması, tadilat ve onarımların kullanım amacı için yeterli olamaması, mekânlarının darlığı ve temsil ve ağırlama faaliyetleri açısından gereken hizmeti sunamaması nedeniyle, TBMM Başkanlık Divanının 6 Ocak 2012 tarihli ve 12 sayılı kararı ile yıkılması, yerine günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni bir binanın yapılması için TBMM Başkanına yetki verilmiştir. Bu yetki çerçevesinde, Türk mimarisine uygun ve çevresindeki yeşil bitki örtüsünü ve ağaçları koruyacak bir proje hazırlanmıştır. Hazırlanan proje doğrultusunda, TBMM Başkanlığı Resmi Konutunun bulunduğu 5856 ada, 6 nolu parsel üzerinde plan tadilatlarının yapılabilmesi için 2 Nisan 2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına yazı yazılmıştır.

Ankara 2 nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından alınan 25 Haziran 2012 gün ve 54 sayılı karar doğrultusunda, Ankara İli, Çankaya İlçesi, 3. Derece Doğal Sit Alanı 1. Etap Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı, Bakanlık Makamının 13 Haziran 2012 tarih ve 4071 sayılı oluru ile 644 sayılı KHK’nın 13/A maddesi uyarınca onanmış ve Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ilan panosunda 30 gün süreyle askıya çıkartılmıştır. Ayrıca Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 06.06.2012 tarih ve 722 sayılı kararı ile Ankara 2 nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 25 Haziran 2012 gün ve 54 sayılı kararları sonucu mevcut Başkanlık Resmi Konutu binasının yıkılmasının uygun olacağı belirtilmiştir.
Ankara 1 nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 14.08.2012 tarih ve 25 sayılı kararı ile, Ankara İli, Çankaya İlçesi, 3. Derece Doğal Sit Alanı 1. Etap Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma amaçlı Uygulama İmar Planı doğrultusunda resmi kurum alanı olarak ayrılmış bulunan 5856 ada, 6 nolu parsel üzerinde yapılmak istenilen TBMM Başkanlık Resmi Konutu mimari projelerinin 2863 sayılı yasa açısından uygun olduğu onaylanmıştır. TBMM Başkanlığı Resmi Konutu projelerinin uygulanabilmesi amacıyla gerekli izinlerin alınması için 23 Ağustos 2012 tarihinde Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuruda bulunulmuştur. İlgili Müdürlüğe bağlı Ankara 2 nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 28 Eylül 2012 gün ve 63 sayılı kararına göre; TBMM Başkanlık Resmi Konutu projelerinin mevcut imar planlarına uygun olduğu, kesilmesi gereken ve zarar görebilecek ağaçların taşınabilecek olanlarının taşınılmasına, taşınamayacak olanların ise kesilmesine, yol ve parka bakan cephelerdeki duvarların üzerlerine görüntü kirliliği yaratmayacak nitelikte bahçe bitkileri ve peyzaj öğelerinin kullanılması kararlaştırılmıştır.”

Aynı işlemler için 10 Nisan 2013 tarih ve 117816 sayılı yazı ile Çankaya Belediyesine ruhsat için başvurulduğu belirtilen açıklamada “Fore kazık-iksa için yapı ruhsatı 25 Nisan 2013 tarihinde alınmıştır. Fore kazık- iksa işi tamamlanmış olup, önümüzdeki günlerde üst yapının yapımına başlanılacaktır” denildi.

Yapılan konutun Seğmenler Parkı ile hiçbir ilgisinin olmadığının altı çizilen açıklamada yeşil alana ilişkin şu bilgilere de yer verildi:
“Başkanlık Konutunun bulunduğu arsada 14 adet çeşitli türde ağacın alandan uzaklaştırılmasına ihtiyaç hasıl olmuş, bu kapsamda ağaçların yaşı ve özellikleri ile taşınması mümkün olan 12 ağaç taşınmış, diğer 2 ağaç ise kesilmiştir. Ayrıca korunması gerekli ağaçlardan dolayı mimari projenin akslarında revizyonlar yapılmış ve yıkım esnasında doğal alanın mümkün olduğunca zedelenmemesine özen gösterilmiştir. Ayrıca yeni yapılacak olan konut, yıkılan eski konutun yerine yapılacaktır. Yukarıda ayrıntılı olarak belirtildiği üzere ilgili bütün kurumlardan mevzuata uygun olarak gerekli tüm izinler alınmıştır. Resmi Konut yapılacak olan yer, Seğmenler Parkı sınırları dışında kalmakta olup, Seğmenler Parkı ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Seğmenler Parkının ve buradaki ağaçların zarar görmesi söz konusu değildir.”

Trabzon Daire ve Emlak sektörü ile ilgili tüm haberler.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: