Emlak almaya gelen Araplar için “Eyüp Sultan” rehberi

İSTANBUL – İstanbul, uluslararası piyasalarda son dönemin en gözde emlak yatırım merkezlerinden biri. Mütekabiliyet Yasası’nın da çıkmasının ardından başta Ortadoğu ve Arap ülkeleri olmak üzere çevre ülkelerden İstanbul’da konut edinmek için gelenler, birtakım sorunlarla karşılaşıyor.

daire

daire

Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, bazı gayrimenkul şirketlerinin yatırımcıların konakladığı otellerin görevlilerine, tur şirketi çalışanlarına vererek rakiplerini kötülediklerini anlatıyor: “Otele gidince komi yanaşıp ‘şirket batar buşirketten al’ diyor… Adam teminat vermişse gelip teminatını geri istiyor. Biz yatırımcılara ‘korkma beğendiğini al istersen sana avukat verelim o gitsin kontratını imzalasın’ diyoruz” diye konuştu.

Eyüp Sultan’ı Esenyurt’a taşıdılar

Çiftçi, yabancı yatırımcıların İstanbul’u tam olarak bilmemesini de suiistimal edenlerin olduğuna dikkat çekiyor. Eyüp Sultan’ı Esenyurt’ta gösterenlerin yanı sıra kentin içlerindeki projeleri deniz kıyısı diye satanların da bulunduğunu anlatan Çiftçi, şu örnekleri veriyor: “Geçenlerde bir Arap yatırımcı derneğimize gelerek Esenyurt’tan iki tane daire aldığını, satarken Eyüp Sultan Hazretleri’nin hemen yakında olduğunu söylediklerini anlattı. Bir başka inşaat şirketi ise broşür bastırmış, sanki ayağınızı uzatsanız denize değecekmiş gibi… Ama proje bir tepede inşa ediliyor.”
Abdullah Çiftçi 1 milyon mail adresinden oluşan bir adresbankasına sahip olduklarını belirterek, gelecek hagtadan itibaren konut alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan bir uyarı maili göndereceklerini anlatıyor.

İhracatçıları örnek alacağız

Türk gayrimenkul firmalarının konut satmada sorun yaşamasa da satış stratejilerinin sorunlu olduğunu savunan Abdullah Çiftçi, yurtdışına organize bir şekilde konut satabilen tek firmanın Ağaoğlu olduğunu söylüyor. Çiftçi, “Konut sektöründe kurumsallaşabilen şirketler büyük kazanç elde edebilirler. Ama kurumsallığını sağlayamayanların fazla bir ömrü yok. Birkaç yıl içinde ciddi bir para dalgası gelecek. Kurumsallaşamayan şirketler bu bu dalganın altında kalacak” diyor.

Çiftçi, kurumsal olmayan firmaların yaşadığı sorunlara örnek olarak oturma sürelerine ilişkin düzenlemenin anlaşılmamasını gösteriyor. Yabancılar için oturma izni süresinin 1 yıl olarak algılandığına dikkat çeken Çiftçi, şu görüşü dile getiriyor: “Taşınmazı satmadığı müddetçe sonsuza kadar uzatabilir. Konut sektörü bunu bile anlamamış. Kurumsallaşma hızlanmalı sadece.”

 

Trabzon Daire ve Emlak sektörü ile ilgili tüm haberler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: