Dövize Endeksli Konut Kredisi Mağdurları İçin Karar Çıktı!

trabzon-satilik-daireDövize endeksli konut kredisi kullanan ve söz konusu dövizlerin aşırı yükselmesi sebebiyle mağdur olan 1.026 kişinin Meclis Dilekçe Komisyonu’ya yaptığı başvuru sonucu belli oldu.. 

 

Dövize endeksli konut kredisi çekip mağdur olan 1.026 kişinin başvurusunu değerlendiren Meclis Dilekçe Komisyonu, mağdurların bankalarla anlaşmaları ya da yasal düzenleme yapılması yönünde karara vardı.
Akşam’dan Çınar Coşkunserçe’nin haberine göre dövize endeksli konut kredisi kullanarak mağdur olan 1.026 kişinin Meclis Dilekçe Komisyonu mağurların dilekçelerini işleme aldı. Mağdurlar için iki seçenekli bri karar veeren Dilekçe Komisyonu mağdurların bankalarla anlaşmaları için zemin oluşturulması amacıyla, mağdur temsilcileri, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, BDDK, Türkiye Bankalar Birliği’yle en fazla dövize endeksli kredi vermiş olan banka temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmasına karar verdi.
Dilekçe Komisyonu, bu çalışmanın başarıya ulaşamaması halinde ise ‘geriye dönük döviz sabitlemesi’ formülünün işletileceği bir yasa çıkarılmasını önerdi.  Komisyon’un kararında aynı sorunun 2011 yılında macaristan’da da yaşandığını ve yasa çıkarılarak çözüme ulaşıldığı verisi yer aldı. Komisyon ayrıca dövize endeksli konut kredisi kulalnan mağdurların büyük bölümünün, Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli mortgage aldığı ve dövizdeki aşırı yükseliş nedeniyle ödeme güçlüğüne düştüklerinin altını çizdi.
Trabzon Daire ve Emlak sektörü ile ilgili tüm haberler.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: