“Dönüşüm Bina Dönüşümü Olarak Değil Kentlerin Dönüşümü Olarak Değerlendirilmeli”

trabzon daire

trabzon daire

2000 yılında çalışmalara başlayan Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Mustafa Elvan, İstanbul Valiliği tarafından yürütülen Güvenli Yaşam eğitim kampanyalarının afet riskinin düşürmesi ve afet sonrası faaliyetler bakımından önemli olduğunu belirtti.

2000 yılında faaliyete geçerek Mahalle Afet Gönüllüsü projesiyle afetlere hazırlık ve ilk müdahale konusunda eğitim almış gönüllüler yetiştiren ve ekipmanları hazırlayan Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı (MAG Vakfı) kentsel dönüşüm uygulamaları ile İstanbul Valiliği’nin başlattığı ‘Güvenli Yaşam’ eğitim kampanyalarını Türkiye’de afet risklerinin azaltılması konusunda son derece önemli adımlar olarak değerlendirdi.
Genel olarak kentsel dönüşüm çalışmalarının Türkiye için büyük bir  fırsat olduğunu vurgulayan Vakıf Genel Müdürü Mustafa Elvan Cantekin, “Kontrolsüz kentleşme sonucu oluşmuş sağlıksız  ve riskli yapı stoğu, afet yönetimi açısından korkulu rüyamızdır. Türkiye, bu hamle ile bu tablonun iyileştirilmesinde çok büyük fırsat yakalamış olacak” dedi.
Dönüşümler sırasında sadece bina güvenliğinin artırılması değil kamusal alanların çoğaltıldığı, yaşam kalitesinin yükseltildiği kentsel mekânların yaratıldığı bir planlama gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Cantekin, “Dönüşümü bina dönüşümü değil çarpık gelişmiş kentlerin dönüşümü olarak değerlendirmeliyiz. Kentsel dönüşümü sadece yapı stoğunun yıkıp yeniden yaparak değil yaşanabilir kentler yaratmak için yurttaşlarla birlikte geliştirilmiş projelerle gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.
5 bin gönüllü eğitti
Türkiye’nin özellikle Afet ve Acil Durum Başkanlığı kurulduktan sonra çok yol kat edildiğini söyleyen Cantekin, “Afet ve Acil Durum Başkanlığı kurulduktan sonra afetlere karşı duyarlılık ve bilinç çok gelişti” dedi.
Cantekin, “Vakıf olarak 5 şehirde 5000 gönüllü eğittik fakat yeni gönüllülerin eğitimi için devlete de görevler düşüyor” dedi.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: