Araplar Trabzon’dan Ev Almadan Gitmiyor

Trabzon’da yabancıların mülkiyet edimi ile ilgili Tapu Kadasto Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı rapora göre son yıllarda Suudi Arabistan ve İran Azerileri 400 civarında konut almak için sözleşme imzaladı. Bu konutların inşaatları devam etmekte olup bitiminde satış sözleşmesi yapıldı.

trabzon daire

trabzon daire

Yabancıların mülk edinmesi ile ilgili hazırlanan raporda yabancı uyruklu gerçek kişilerin Türkiye’de taşınmaz ve ayni hak edinmesiyle ilgili 6302 sayılı kanun çerçevesinde Trabzon ili genelinde 2012 ve 2013 yılı Nisan ayına kadar 246 kişi gayrimenkul edinmiş olup uyruklarına göre tasnif edildiğinde Suudi Arabistan kökenli vatandaşların çoğunlukta olduğu görülmektedir.

Trabzon Valisi Dr.Recep Kızılcık konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Küresel ısınma dolayısıyla dünyamızda yaşanan iklim değişikliği, şehrimizdeki güvenli huzur ortamı ile yurtiçi ve yurtdışında yapılan tanıtım faaliyetleri ilimize olan ilgiyi artırmıştır. Bunun sonucu olarak gelen yabancı turist sayılarında artış devam etmektedir. Bu artşın gelecek yıllarda daha da artacağını düşünüyorum. Bu artışınn Ortadoğu ülkelerinden gelenler bazında daha fazla olacağını tahmin ediyorum. Trabzon’a gelen Arap turist sayısı, üç yıl içinde binler seviyesinden 2012 yılı sonu itibariyle 60 bin 177′ye yükseldi. Bu rakamları verirken özellikle minimum tuttuk ki bir hata yapmayalım diye. Bunun çok daha yukarılarda olması da muhtemeldir. Arap misafirlerimizin bize yılda bıraktıkları paranın 120 milyon dolar olduğunu düşünüyorum” dedi.

trabzon daire

trabzon daire

Tapu Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevhe’de gayrimenkul alımı ile ilgili yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan uyruklu vatandaşlardan 12 kişi toplam 18 gayrimenkul edinmiştir. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Azerbaycan, Gürcistan İsveç, İngiltere, Hollanda, Almanya gibi ülke vatandaşlarının da şehrimizden gayrimenkul edindiği görülmektedir.Yaptığımız araştırmalara göre 400 civarında konutun Suudi Arabistan ve İran Azerilerine satışı için sözleşmeler yapıldığı, inşaatların bitiminde ise satışının yapılacağı belirtilmektedir. Trabzon’da 3-5 yıl içersinde gayri menkul satışında trendin 5000 civarında olacağı tahmin edilmektedir.Önemli olan şehrimizin bu değişim ve dönüşüme hazır olmasıdır” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: