Araplar Gayrimenkul İçin Türkiye ve Dubai’ye Yöneldi

trabzon daire

trabzon daire

Ağaoğlu şirketler grubu Ortadoğu Müdürü İdris Demirhan, Arap gayrimenkul yatırımcılarının Mısır’daki darbe sonrasında yatırımlarını Türkiye ve Dubai’ye çevridiklerini açıkladı..

Arap gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye’ye olan ilgilerini değerlendiren Ağaoğlu Ortadoğu Müdürü İdris Demirhan, Türkiye’nin Araplar tarafından ikinci vatan olarak görülmeye başlandığını belirtti. Mısır’ın sahip olduğu ucuz işgücü sebebiyle yatırımcılar için uygun bir yer olduğunu, ancak ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle yatırımcıların geri çekildiğini söyleyen Demirhan, “Mısır’daki olaylar nedeniyle ülkesini terk eden yatırımcılar gayrimenkul almak için özellikle Türkiye’ye ve Dubai’ye yöneldi” dedi.
Demirhan, Suriye, Ürdün, Irak, Mısır, Tunus ve Fas’ı da içine alan bölgedeki Arapların siyasi belirsizlikten dolayı kendilerini kültürel, dini ve sosyal anlamda rahat hissedebilecekleri bölgelerde ev almak istediklerini ifade ederek, bu anlamda aranılan özellikleri bir arada barındıran ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini belirtti.
Demirhan, şunları söyledi:
“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bölge insanlarını kucaklayan açılımlarda bulunması, Türkiye’ye olan sempatiyi daha da arttırdı. Türkiye,  gayrimenkul almak isteyenler için kanunları pozitif yönde değiştirdi.  Mütekabiliyet Yasası’yla, yabancı uyruklular da artık daire almaya başladı. Bu kanun değişiklikleri insanların önünü açtı. Yabancılara ikamet hakkı verilmesi, yatırımcıları teşvik anlamında yapılan bazı yönetmelikler Türkiye’ye olan sermaye akışını olumlu etkiledi.”
Tanıtım yapıyor
Demirhan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Kuveyt,  Katar ve Bahreyn gibi Körfez ülkelerindeki yatırımların Türkiye’ye getirilmesi için Dubai’de bir ofis kurduklarını vurgulayarak, yerel gazetelerde de sürekli tanıtım çalışması yaptıklarını ifade etti. Demirhan, önemli sermaye kaynaklarının Türkiye’ye gelmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi.  Konsolosluklar ve sivil toplum örgütleriyle çalışarak da tanıtım faaliyetlerine çeşitlilik kattıklarını anlatan Demirhan, ülkesini terk eden yatırımcıların özellikle Türkiye’ye ve Dubai’ye yöneldiğini kaydetti.
İstanbul ve Yalova gözde
Arapların zaten sıcak bir coğrafyadan geldikleri için daha çok İstanbul, Yalova, Sapanca ve az da olsa Trabzon gibi şehirleri tercih ettiklerini dile getiren İdris Demirhan, ulaşımın kolay sağlanmasının da tercih nedeni olduğunu dile getirdi.
Demirhan, “Biz istiyoruz ki, Arap ülkelerinden Avrupa’ya giden Ortadoğu sermayesi Türkiye’ye çekilsin. Hükümetin çıkardığı kanunlar da bu konu üzerinde olumlu bir etki oluşturdu. Bundan dolayı Türkiye’ye bu bölgelerden çok büyük bir fon aktarımı oldu. İnsanlar Türkiye’ye güvenip ciddi yatırımlar yapmaya başladı” diye konuştu.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: